Loading...
info@nmts.com.tr 0216 629 35 68

BLOG

Akıldışı ama Öngörülebilir (Karar Anı)

Profesyonel çalışanların, her zaman verilere dayanarak ve objektif kararlar almaları beklenir. İş hayatı için beklenen duygulara kapılmamak ve rasyonel karar alabilmektir. Peki, duygularımız işe karışmasa hiç karar alamayacağımızı biliyor muydunuz?

İnsan beyninin gizemi artık çözülüyor. İnsanların karar alma anında beyinlerinin hangi bölgesini kullandıklarının saptanması ve verilen her kararın analizinin yapılması artık mümkün. Ve çıkan sonuçlar da şaşırtıcı : Hiç de rasyonel kararlar almıyoruz. Hele de veri akışının çok arttığı günümüzün karmaşık dünyasında, çok sayıda kararın tamamen rastgele alındığını söylemek çok mümkün.

Dünyaca ünlü bir davranışsal ekonomist ve aynı zamanda Amerikan Merkez Bankası'nın ekonomistliğini de yapmış olan Dan Ariely, zihnimizin bu durumunu şöyle tanımlıyor : Akıldışı Ama Öngörülebilir. Dan Ariely çalışmalarını Davranışsal Ekonomi dalında Nobel ödülü de olan bir başka ekonomistin çalışmalarına dayandırıyor : Daniel Kahneman.

Bu eğitimde bu çalışmalardan örnekler vererek, nasıl akıldışı kararlar aldığımızı, beynimizin nasıl kusurlu olduğunu ve bu kararlarımızın bizi ne noktaya getirdiğini konuştuktan sonra, kusurlarımızı bilerek bu yanıltma tuzaklarından nasıl kaçacağımızı ve nasıl kendimiz için en iyi kararları alacağımızı uygulamalı olarak öğrenmeyi hedefliyoruz.

Scroll to Top