Loading...
info@nmts.com.tr 0216 629 35 68

BLOG

Gelecek Senaryoları Oluşturmak

Geleceği tahmin etmek, o kadar kolay değil. Belki kısa vadede tahmin yöntemini kullanmayı deneyebiliriz. Ama ya tahminimiz gerçekleşmezse? Çoğunlukla yapılan tahminler tutmuyor da…Ama bu yerimizde oturup bir şeyler olmasını bekleyeceğimiz anlamına gelmemeli. Bir şeyler yapabilmek  mümkün.

 

Uzun vade için yapılabilecek en iyi şey ise senaryolar geliştirip, her birine belli ağırlıklar vererek, neyin gerçekleşeceğini gözlemek ve değişim geldiğinde de hazır olmak… Yani tahmin ederken de tek bir seçeneğe bağlı kalmayıp, her senaryoyu değerlendirebilir, hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin olaylar başımıza geldiğinde hazır olabiliriz. Daha yakın gelecekte veya daha belirli konularda yapılabilecek en iyi şey ise, analitik tahmin yöntemini kullanarak yeni iş modelleri yaratabilmek. Sonrasında da değişimi nasıl yöneteceğimize karar vermeliyiz.

 Bu eğitimde, dünyanın nasıl değiştiğini, değişimin nasıl hızlandığını dünya, Türkiye ve sektörünüz özelinde konuşuyor, sonra da senaryo planlamayı, ağırlık vermeyi ve senaryolara göre aksiyon almayı uygulamalarla ele alıyoruz.

Scroll to Top