Loading...
info@nmts.com.tr 0216 629 35 68

BLOG

VUCA Çağında Ayakta Kalmak

Dalgalanma, belirsizlik, karmaşa ve muğlaklık…  Dünyanın içinde bulunduğu durumu daha iyi ifade eden 4 sıfat var mıdır? İngilizce olarak, V – volatility; U – uncertainty; C – complexity; A – Ambiguity yani VUCA olarak ifade ediliyor.

Terimlere yakından bakarsak :

V-Volatility-Dalgalanma : Belirli bir şablonu olmaksızın yüksek oranda değişim var.

U-Uncertainty- Belirsizlik :Bugün ve yarının belirsiz olmasından dolayı, geleceği tahmin etmek için geçmişte yaşadığımız olaylara güvenemeyiz.

C-Complexity-  Karmaşa :Dünya şu anda çok karmaşık, kapasitemizin üzerinde ve bazen kavrayamayacağımız kadar veri var.

A-Ambiguity-  Muğlaklık : Olayların anlamıyla ilgili bir muğlaklık söz konusu, bu sebeple, her zaman olayların tam olarak ne olduğunu, neden, nasıl ve nerede gerçekleştiğini, arkasında kimin yer aldığını belirleyemeyiz.

Bu dünyada ne ülke sınırları, ne sektör sınırları, ne şirket sınırları, ne de kariyerinizin sınırlarının birkaç sene sonra nasıl değişmiş olabileceğini tahmin etmek bazen mümkünse de, çoğu zaman imkansız. Kişisel başarının da eski kuralları sürekli değişiyor.

Peki bu durumda işlerimizi rüzgarın önünde sürüklenen yaprak gibi dalgalanmaya mı bırakmalıyız? Önlem alabilir miyiz? Alamıyorsak ne yapmalıyız? Bütün bu konuları ele aldığımız eğitimimizde, önce VUCA dünyasını yakından inceliyor, sonra da bu dünyada bir çalışanın ya da yöneticinin bu durumda etkili bir iş ve kariyer yönetimi için yapması gerekenleri sıralıyoruz.

Scroll to Top